Skip to content Skip to footer

Абитуриентският бал е голямо събитие

Абитуриентският бал е събитие, което зрелостниците винаги очакват с нетърпение, особено след като са работили толкова усилено, за да преминат през завършването на 12-ти клас, матурите и кандидатстудентската подготовка. Еуфорията от това така дългоочаквано събитие е съпътствана и от суетенето покрай избора на абитуриентското облекло – задача, която носи колкото вълнение, толкова и напрежение покрай желанието за неповторимост и впечатляващ вид.

Как да изглеждате стилно на абитуриентския си бал

За да изглеждате наистина стилно и забележително, най- важното правило е да се придържате към класиката, която е устояла теста на времето. Важното е да изглеждате като човек, който е поел контрола над дрехите си и иска те да му носят свобода и увереност да се наслаждава на празника. Основното правило е, че малкото е повече и че няколко стилни и премерено смели цветови решения в детайлите на костюма или аксесоарите могат да ви направят истинска модна икона на бала. Стойте далеч от всякакви изкуствени материи, пайети, крещящи цветове и модели, които ще ви извадят от зоната ви на комфорт. Вместо това се насладете на мощната елегантност на спортно-елегантните сака, костюмите тип смокинг, комбинацията черно-бяло, изисканите платове церемониал или семплите карета.

Опции за дрес код на абитуриентския бал

Повечето абитуриентски балове имат две опции за дрес код.

Black tie дрес код

Първият е разновидност на т.нар. black tie. В днешно време black tie и white tie са двете категории официални вечерни тоалети за мъже, традиционно предназначени да се носят вечер, тоест след шест часа или след залез слънце. Прието е, че ансамбълът от смокинг и панталони, наречен black tie, е най-официалното облекло, което може да се носи на всякакви формални вечерни събития. За разлика от модерното дневно облекло, носенето на black tie има своите задължителни правила. Класическият избор за плат е черна студена вълна с лек матов завършек. Като алтернатива на черното може да се избере много тъмно сиво или синьо, а дори и десен с много фина рибена кост.

Не избирайте изкуствени материи за вашия смокинг, не само защото костюма ви ще изглежда евтин, но и защото ще се изпотите и това ще съсипе цялостната ви визия.

По отношение на стила, най-класическият вариант на смокинг е едноредно сако с едно единствено копче и остри ревери, тъй като острите ревери са приети за по-официални от стандартните. Никога не трябва да се носи смокинг със стандартни ревери. Другият класически вариант на ревер за смокинг е шал яка, облечена в сатен. За вечерно облекло най-добре е сакото да бъде без шлицове, защото така кройката наистина обгръща тялото и силуета изглежда страхотно. Оригиналният вариант на джобове са два джоба с филетки. Понякога, но по- рядко, могат да се срещнат и джобове с капаци. Абсолютно задължително е джобовете да са прави, а не под ъгъл, тъй като това е детайл от дневното облекло и прави сакото да изглежда спортно и неформално. Що се отнася до копчетата, редно е те да са черни и да са облечени със същия плат, от който е направен смокинга или с коприна. Най-често церемониалните облекла са с едно копче.

На бала е позволено да разчупите правилата

Реално погледнато абитуриентският бал не може да бъде изцяло формално black tie събитие поради младежкия си увеселителен характер. Поради тази причина строгостта на класическия смокинг и всички прилежащи части от костюма му не винаги се спазват. Задължителните по етикет детайли като пояс, жилетка, бутониера и черна папийонка най-често тотално отпадат, но ако искате да постигнете безупречен и непреходен стил, то заложете на цялостната, утвърдена визия и наистина ще направите специално впечатление.

Панталонът към смокинга

Панталоните към смокинга трябва задължително да са от същия плат, от който е ушита горната част на костюма. Специален отличителен белег на black tie панталона е лентата от плат отстрани, която се нарича паспел. Лентата може да е от същия материал като реверите. На практика обаче паспелът почти винаги бива премахнат като елемент, тъй като абитуриентите предпочитат да съчетават официалното сако с по- спортно-елегантни, slim fit панталони. Много често се носят варианти на смокинг сако с лек, елегантен десен или структура, съчетан с панталон в черен или много тъмно син дюс цвят. Важна подробност е, че панталоните никога не се носят с колан, вместо това имат или тиранти или странични регулатори.

Ризата към смокинга

Когато говорим за ризата, която допълва смокинга, тя е церемониална с плисета и френски маншет, закопчан с ръкавели. Разчупващо етикета и подхождащо на младежкия стил, церемониалните ризи могат да бъдат заменени с елегантни бели такива, евентуално с дискретна структура или неутрален десен на плата. По принцип за black tie е прието, че единственият аксесоар, който трябва да носите под яката си, е черна папийонка. Личният моден почерк, който може да разгърнете върху папийонката, е само и единствено спрямо големината и текстурата й. Съответно, когато говорим за white tie, папийонката трябва да е бяла или слонова кост.

Костюм в две или три части за бала

Втората основна опция за облекло за бала е костюма от две или три части. Костюмите са чудесен избор за абитуриентите, защото те са с модерни кройки, лесни са за съчетаване с аксесоари и са многофункционални, тъй като елегантният костюм може да се носи отново и на други предстоящи събития.

Независимо дали ще изберете костюм или смокинг, кройката и начина, по който дрехата приляга на тялото ви, е от ключово значение. Днес най-популярните смокинги и абитуриентски костюми са slim fit. Изборът, който правите за кройка и десен, до голяма степен зависи от вашия тип тяло и личните усещания за комфорт. Най- често предпочитаният модел за костюм или смокинг има тесни ревери и рамене, тип италианско рамо. Дължините на сакото и панталоните са силно скъсени. Умереното вталяване ще ви помогне да постигнете ултрамодерен външен вид и чудесно подчертава издълженото телосложение. Slim fit се отличава с тясно прилепване както около талията, раменете, гърдите и ръкавите, така и в крачолите и талията. Ако имате слабо до средно телосложение, slim fit ще ви подчертае добре. Ако тялото ви е по-пълно, то нека не робувате на концепцията, че задължително трябва да се носи черно и дюс, за да изглеждате по-стройно. Формата на тялото се чете въпреки цвета, така че подберете десен и кройка, които ви носят удоволствие и подчертават уникалната ви индивидуалност. Това ще ви даде увереност, с която ще блестите сред съучениците си.

Костюм с различни по цвят сако и панталон

Много често вместо класическия костюм две част в един цвят, абитуриентите предпочитат сако и панталон в различни допълващи се цветове. Тази тенденция се пренася от костюмите, които не са тип церемониал, също и върху консервативния смокинг. Алтернативната опция на смокинга обикновено е тъмен костюм, най-често черен, който се съчетава с бяла риза и цветна папийонка.

За вечерно официално събитие, каквото е абитуриентския бал, цветове като тъмно синьо и сиво са подходящи от гледна точка на това, че костюмът ще се използва в бъдеще и за други поводи, тъй като това са цветове за класически бизнес и ежедневен костюм. Светлосивите и сините тонове са добър избор. Те са свежи за началото на лятото и едновременно придават класен и енергичен почерк към цялостната визия. Придържайте се към стилни, пастелни и хармонични цветове и избягвайте дивите шарки и неона.

Интересен и стилен избор за костюм за бала са платовете с флорални мотиви в тон, преливащ към основния цвят на плата или карето в няколко нюанса на един цвят – син, зелен, лилав, пепел от рози или бордо. Те носят младежка свежест и дързост, както и изпъкваща с уникален стил визия. Изключително стилни и нестандартни са сака или костюми от кадифе в нейви, кралско или пастелно синьо, винено или тъмно зелено.

Аксесоари към костюма ви за бала

Ключът към цялостната завършена визия на костюма за бала е избирането на подходящите аксесоари. Когато избирате какво да облечете на абитуриентския бал, не пренебрегвайте тези малки детайли, които незабавно издигат облеклото ви на следващото ниво. Изберете стилен чифт копчета за ръкавели, джобна кърпичка с ярки шарки, чорапи с дръзки цветове и стилен колан. Ако сте заложили на костюм, а не смокинг, можете да експериментирате и с папийонката или вратовръзката. По-тънките вратовръзки по правило подхождат повече на по- младите господа, а в комбинация с тънките ревери издължават и силуета.

Ризата към костюма за бала

Ризата е един от най-важните елементи в стилната визия. Ако няма да бъде церемониална, то абсолютната класика е бялата риза. Въпреки че е бяла, тя може да има интересни структури или лек, ненатрапчив десен, което да я разчупи и да стане по- интересна и желана за носене. Друг подходящ избор за риза са светлите нюанси на синьо, розово, шампанско или слонова кост. Тъмните цветове не се съчетават особено добре с официалните костюми, които са в по- тъмния цветови спектър на сиво, синьо, зелено или чисто черно. Важно е да има контраст между цветовете и тяхната светлосила. Задължителната материя за ризата е памукът.

Заключение:

Какъвто и тоалет за бала да изберете, най-важното е да го носите уверено и със самочувствие. Доверете са на специалисти, които ще се погрижат костюмът ви да бъде ушит по мярка и да изразява вашата неповторима същност. Те ще ви помогнат цялостната ви визия да предизвика само и единствено възхищение и комплименти от останалите гости и приятели на това така специално и незабравимо събитие.