По дизайн всяко мъжко палто е предназначено да се слага върху сако или блейзер и поради това обикновено е добре да е малко по-широко. Разбира се, то може да е и с по-прибран силует, ако се носи само с пуловер отдолу. Важното е да се има предвид с какво ще се съчетава, за да приляга възможно най-идеално на силуета. В Ателие Brutale шием мъжки палта по поръчка.
Как да определите правилния размер и форма на мъжко палто
Обърнете внимание на ширината и силуета
За да изглеждате възможно най-перфектно на първо място трябва да се уверите, че палтото притежава правилната ширина в раменния пояс. Тя трябва да бъде достатъчно свободна, раменете трябва да са леко по-издадени от края на рамената кост, за да може да облечете отдолу костюм и да се чувствате комфортно. Що се отнася до ръкавите, то те също не трябва да са впити по ръцете, въпреки сегашната мода на супер slim-fit. Правилно при дължината на ръкавите е те да покриват всичко, което носите под палтото. За да не се подават сакото, ризата или пуловера ви, най-добре е краят на ръкава да стига до началото на палеца. В идеалния случай силуета на вашето мъжко палто трябва да бъде с форма на пясъчен часовник, което означава широк в горната част, подчертан в талията, а след това отново леко разкрояващ се. Това е много мъжествен и привлекателен V-образен силует.
Подберете правилната дължина на палтото
Дължината на палтото е от първостепенно значение за външния ви вид, защото тя променя целия силует на дрехата и на вашата фигура. Перфектната дължина е около коляното или малко под него, защото така дрехата ще държи топло и ще изглежда много пропорционално върху вас. Ако сте по-нисък, по- добре е да изберете малко по-къса дължина, за да се издължи визуално силуета ви. Палтата с дължина над коляното са с по- младежки и небрежен стил, но ако палтото е твърде късо, то губи основната си функция да топли, защото студения въздух ще навлиза отдолу.
Детайли на мъжкото палто
Колкото до детайлите, външните джобове отиват повече на по-неформални платове и десени като туида или рибената кост. На палтата, изработени от дюс вълнен плат, смес от вълна и кашмир или само кашмир в нейви, графит или черно, поради по сериозната си и елегантна линия е редно да се поставят прибрани джобове с филетки или капак. На двуредните палта, които осигуряват и повече топлина са задължителни островърхи ревери. Те са последователи на френското палето (paletot), чийто корени тръгват чак от древен Рим. Това е вталено мъжко палто, без колан, с един или без шлиц и двойно закопчаване от 6 копчета, като най-горните две задължително не се закопчават. Островърхите ревери са по- официални и могат да се съчетаят дори и с кърпичка, поставена в малкия, гръден джоб на палтото. Качествените, вечни палта трябва да са изработени задължително от чиста вълна, кашмир, ангора, мохер или микс между някои от изброените.
В днешно време има огромен избор на кройки, дължини, материи и детайли по палтата, които имат свой исторически корен, произход и функция. Въпреки установената норма на slim fit както при костюмите, така и при връхните дрехи, избора на палто спрямо личния, отличителен моден усет на всеки е въпрос на субективното разбиране какво е непреходен шик, богата обща култура в областта и доза смелост.
История и произход на мъжкото палто
Палтото е ключов елемент от гардероба на всеки джентълмен, откакто е изобретено в Англия в края на 18ти век. Въпреки това произходът на палтото не е съвсем ясен, но със сигурност първоизточниците тръгват още от ренесанса, че и по-рано, чак в древен Рим.
Смята се, че прародителят на палтото, както го познаваме днес е френския хонгрелин – дълга дреха от вълнен плат, с дълги, цели ръкави, затваряща се едноредно с копчета, носена от френските кочияши от края на 17 век. Палтата от 18-ти век, наречени тогава шинели или сюртюци, често се носели или като официално облекло, за да представят социалния статус на притежателя си, или като част от униформа – военна и професионална.
От тогава стилът и визията на палтото не са се видоизменили много, освен фини промени, внесени главно от бързо изменящите се модни тенденции, модерния начин на живот и усъвършенстването на текстила, така че да е устойчив на атмосферните условия.
Употребата на шинели при цивилното население започва с цел предпазване на красивите ливреи, рединготи, костюми, фракове, сутрешни палта и т.н. от дъжд и сняг. Връхните палта били подобни на костюмните, но скроени много по широки и ушити от много тежки и дебели вълнени платове, които били почти абсолютно водоустойчиви, много преди да се изобретят водонепромокаемите материи.
От тогава до сега като еталон за формата на палтото са се запазили едноредното и двуредно закопчаване, в зависимост от модела, дължината му до началото на прасеца, широките ревери и яката, която е или столче, или може да се повдига и да се затваря около врата.
Предшественици на мъжкото палто
По време на Регентската ера, която започва 1811 год. в Англия връхните дрехи били силно прилепнали по тялото, рязани в талията, с разкоряващи се надолу поли и двойно закопчаване. Носели се винаги с цилиндър. По това време много модерни са били и дългите под средата на прaсеца палта с няколко застъпващи се и увеличаващи размера си слоя яки, чиято форма е като дълги рамени наметки, осигуряващи допълнителна топлина и предпазващи от дъжд. От тези палта по-късно произлиза и тренчкота, с неговата допълнителна платка под левия ревер, чиято функция е да не прониква дъждовна вода между закопчаването на предниците. Вдъхновени от източноевропийската култура и модата на кожите, създадена благодарение на дългите и студени зими, често връхните палта са били подплатявани отвътре или украсявани по реверите с богати, скъпоценни кожи и плетеници по илиците.
Палто Peacoat
Друг предшественик на мъжкото палто, чиято разновидност, леко осъвременена, съществува и в днешно време и се счита за класика е т.нар. peacoat. Това е късо палто, задължително с двуредно закопчаване от 8 или 10 копчета, направено от много дебел вълнен плат, най- често в тъмно син и по- рядко черен цвят. Най-горните две копчета се намират под реверите и при много студено време те могат да се затворят и палтото да се закопчае до врата. Създадено е в края на 16-ти и началото на 17-ти век в Холандия, специално за пътуващите по море мъже, рибари и моряци. Функцията му била да предпазва тялото и долните дрехи сухи от дъжда и морските вълни по време на буря. Спецификациите по изработването и напластяването на вълната го правят много плътно, тежко и водоустойчиво. Заради тези му качества през 19-ти век то е възприето и в Англия, а не след дълго става и част от униформата на кралския флот като се пренася по-късно и в американския такъв. Палтото става и част от униформите през първата световна война. Днес peacoat се свързва главно с късото палто. То може да бъде с метални или златисти копчета и да носи вторични белези от военните си функции под формата на декоративни еполети на раменете.
Палто Честърфийлд
Най-близо до съвременното, изчистено, дълго до колената, леко вталено палто е т.нар. палто Честърфийлд, създадено в началото на 19 век. Това е и най-носената връхна дреха в продължение на един век, чак до 10-те години на 20-ти век, когато започват да навлизат по-ранните разновидности на пилотските якета и дългите почти до глезените военни палта. В своята зора палтото Честърфийлд се е отличавало със своята яка от кадифе, различна от текстурата на основния плат. В днешно време палтата конфекция не предлагат този контраст в платовете, но ако искате да се сдобиете с класически Честърфийлд се стремете към поръчково палто, чиято яка да може да се облече в кадифе. Това мъжко палто е формално, най-често едноредно, направено от черен или много тъмен графит вълнен плат с един шлиц отзад, джобове с капаци и малък гръден джоб под левия ревер. Силуетът вече не е плътно прилепнал по тялото, както повелява модата няколко десетилетия по-рано, но кройката е приятно вталена и подчертаваща мъжествения силует. Въпреки, че днес наследникът на Честърфийлд се носи като официална дреха, в миналото той се е появил като по-неформална, ежедневна, но все пак елегантна алтернатива на фрака, за чиято направа се е изисквало повече плат и е предлагал по- малка функционалност и топлоустойчивост.
Палто Greatcoat, Олстър (Ulster) и създадения в Алпите Лудън (Loden)
Тъй като модните тенденции са преходни и повтаряеми през определено време, което ги прави и взаимно обогатяващи и развиващи се, хубаво е да се имат пред вид и по-свободно скроените палта. Днес те правят асоциация с по-зряла персона, но не отдавна са били еталон за елегантност и класа. Такива са т.нар. Greatcoat, ирландският Олстър (Ulster) и създадения в Алпите Лудън (Loden) и от тях развилите се палта с прав, дълъг и дори разкрояващ се силует, понякога и с колан.
Greatcoat е внушително, обемисто и с военен произход палто. Обикновено се крои без изявена линия на талията и никога не е рязано в кръста, това означава, че лежи свободно по тялото, пада тежко и се драпира добре. Създадено е за да изглежда впечатляващо и да държи войниците винаги защитени. Съвременните greatcoats са задължително с двойно закопчаване, заради военните палта, които винаги били двуредни.
Палтото Олстър произлиза от ирландската провинция Олстър, където и за първи път започват да се носят тези характерни, направени от много плътен, на ситни цветни точици туид палта. Те са дълги, двуредни, с остри ревери и контрастни шевове. Най- отличителните белези на Олстър са задължителния маншет на ръкавите и наличието на колан, който може да бъде не само на кръста и да се пристяга с копчета, но и цял колан, който опасва талията и се връзва отпред. Има някои редки разновидности на Олстър като този, носен от Шерлок Холмс, които имат наметка тип пелерина на раменете.
Третото, доста по-свободно от предните по форма палто Лудън, е с корен в тиролските Алпи, където зимите са много сурови. То е водоотблъскващо и лесно за почистване и носи името на специалния вид вълнен плат лудън, който се добива от синкаво-зелените алпийски кози и се свива, четка и пласти, докато не се получи изключително дебел, подобен на филц материал. Може да бъде във всякакъв цвят, но най- популярните нюанси са кафявите и тъмнозелените, отразяващи естествения цвят на вълнените влакна.
Заключение:
Палтото е една от най-знаковите и емблематични мъжки дрехи. Топло, луксозно, практично, перфектно скроено и от първокачествени материи, то допринася за цялостната модерна и в същото време класическа визиа на притежателя си, обвивайки го в една луксозна атмосфера на увереност и стил.