Какво е полиестер и защо не работим с него?
Полиестерът е обобщеният термин за всяка тъкан или текстил, изработен с помощта на полиестерни прежди или влакна. Името е съкратено от синтетичен, изкуствен полимер, наречен полиетилен терефталат (PET). За да го направите, смесвате етилен гликол и терефталова киселина. Полиестерът е вид пластмаса, която се изпреда на дълги нишки и е дериват на петрол.
Полиестерът се използва за първи път през 1941 г., когато е изобретен от химиците Джон Рекс Уинфийлд и Джеймс Тенант Диксън. Но не беше много популярен до 70-те години на миналия век, когато потребителите на облекло харесаха евтините и модерни дрехи, които могат бързо да бъдат произведени с него.
Какво е вълна и защо работим с нея?

Вълната се използва от хората за направата на дрехи от хиляди години. Това е естествено влакно, произведено предимно от овце и кози. Докато овцете са опитомени за първи път преди около 10 000 години, тези пустинни овце са били използвани предимно за месо. Едва преди около 6000 години хората започнаха да ги развъждат заради вълната им. Днес повечето от вълната, която използваме, идва от овце, живеещи в Австралия и Нова Зеландия.
Вълната е много интересно влакно. Тя е много подобна на нашата собствена коса, но структурно има някои ключови разлики. Вълната има по-тънка вътрешна сърцевина от косата, което по същество означава, че всяка нишка вълна е по-скоро като тръба. Това позволява на вълната да се нагъне и да запази еластичността, което е част от това, което прави вълната толкова добър изолатор. Тази структура дори позволява на вълната да запази изолационните си способности, когато е мокра. Вълната също е естествено донякъде водоустойчива, тъй като всяко влакно е покрито с ланолин, естествено масло, произведено от овце.
Предимства на вълната
- Поддържа сухо и топло, дори когато е мокра.
- Тя е възобновяема и биоразградима.
- Антимикробна е.
- Дишаща е, без да е необходима прекалена обработка.
- Помага ви да регулирате температурата си и поддържа вътрешната ви температура стабилна.
Полестер или вълна – характеристики
Топлоизолация
Вълната е един от най-топлите налични видове тъкани. Това се дължи на естествената структура на вълната и нейната способност да улавя малки джобове въздух близо до кожата. Запазва телесната ви температура и не ви охлажда твърде бързо. Учудващо за много хора, но вълната в подходящата форма, охлажда през лятото. Brutale предлагаме вълнени платове от Италия, които понижават телесната температура със 7°C през лятото. Мериносовата вълна също е топла, но тъй като влакната са толкова фини, тя може да ви стопли, без да е толкова тежка материя.Полиестерът също може да ви помогне да се стоплите, особено ако е на слоеве. Въпреки това не диша толкова лесно, колкото естественото влакно, което означава, че може да доведе до прегряване и потене.
Водоустойчивост

Тъй като е синтетичен, полиестерът всъщност може да бъде водоустойчив. Полиестерът абсорбира само 0,4% от водата, с която влиза в контакт. Изсъхва много бързо, така че често се използва като най-горния слой за якета, палта, зимни панталони и други видове екипировка. Дори когато не е най-горен слой, полиестерните дрехи издържат на вода по-добре от повечето други тъкани. Единственият начин да получите по-голяма водоустойчивост е да поставите хидроизолиращи химикали върху тъканта.
Вълната също е водоустойчива до известна степен и за разлика от повечето тъкани, вълната запазва изолационните си свойства, когато е мокра. Това се дължи на структурата на влакната и въздушните джобове между тях; тъй като влакната могат да абсорбират и преместват толкова много вода, въздухът не се охлажда. Вълната е отлична превенция на хипотермия поради тези две причини.
Устойчивост на миризми
Вълната е естествено устойчива на миризми. Това се дължи на структурата на вълната – тези припокриващи се люспи върху влакната създават канали, които преместват мръсотията и отломките навън. И още по-добре, ланолинът във вълната действа като естествено антимикробно покритие.
Полиестерът се почиства много лесно; въпреки това създава атмосфера, в която бактериите могат лесно да се развиват. Ще мирише по-бързо от естествените влакна, дори ако е смесен с тях. Ще трябва да перете дрехите си от полиестер по-често, отколкото дрехите от вълна.
Дишане
Вълната е естествено дишаща и ще отвежда влагата много по-ефективно от полиестера. Поради изолационните си свойства, водата в потта се изпарява по-бързо и позволява процесът на изпарително охлаждане да бъде много по-бърз. Това важи особено за мериносовата вълна; фините влакна не задържат течности и позволяват на тъканта да диша лесно.
Reda Group е италианска фабрика за вълна, създадена през 1865 г. от Карло Реда във Валдилана, Биела.
След пълното унищожаване на съоръженията (тогава известни като Successori Reda) при наводненията през 1968 г., компанията се възражда. През 1993 г. компанията купува първата си ферма в Нова Зеландия и в момента притежава три: Otamatapaio (1993), Rugged Ridges (1997) и Glenrock (2003), за общо 74 100 акра и 30 000 овце.
През 2015 г., в сътрудничество с The Woolmark Company, Reda отбеляза своята 150-та годишнина с туристическа изложба и фотографска книга, създадена с Magnum Photos и курирана от Анджело Флакавенто.
През април 2018 г. компанията, собственост на четвъртото поколение на семейство Бото Поала, купи Comero, вълнена фабрика със седалище в Гатинара (Верчели) и специализирана в производството на текстил за мъжко и дамско облекло.
През 2020 г. Reda стана първата текстилна компания в Италия и една от първите в света, получили сертификат B Corporation.
Vitale Barberis Canonico е италианска тъкачна фабрика, основана през 1663 г., разположена на около 50 мили северно от Торино в северния район Биела. Франческо Витале Барберис е настоящият творчески директор.
Най-големият клиент на компанията е италианската тъкачна фабрика и луксозната модна къща Ermenegildo Zegna. Vitale Barberis Canonico остава семеен бизнес за 15 поколения.
Вдъхновена от британците, с докосване на ексцентричност, колекцията Thomas Mason се характеризира с двойно усукани тъкани, изработени само с най-фините прежди от изключително дългия египетски памук. Основана в Ланкашир през 1796 г. от предприемача Томас Мейсън, едноименният лейбъл е бил емблема за елегантност и качество в света на английската ширит традиция. Придобита от групата Албини през 1992 г., Thomas Mason пресъздава богатото си наследство по модерен и оригинален начин чрез ценни и цветни двойно усукани материи, изработени с помощта на изключителния египетски памук „Гиза 45“ и „Гиза 87“.
Историята на Dormeuil датира от 1842 г., когато Jules Dormeuil за пръв път започва да внася английски текстил във Франция. Зад плата са години на изследване и съвършенство, които се изискват за производството на тези фини, екзотични тъкани. Когато създава платното, Dormeuil следва три стълба: част от изкуство, част от науката и част от природата. От тук текстилните продукти се избират ежегодно от развъдните стопанства по целия свят, за да се произведат най-качествените естествени тъкани. След това се създава строг процес, който да гарантира, че крайният потребител получава луксозен продукт.
Историята на Canclini Tessile стартира преди повече от 80 години, през 1925 г., когато компанията е създадена като част от копринената индустрия в района на Комо. Първата главна промяна се състоя през 60-те години. Изключителният опит, придобит при работа със скъпоценни и луксозни влакна като коприна, заедно с трудолюбието характерни за истинското предприемачество в Комо, накараха семейството да изостави сектора на коприната за сметка на памука през шейсетте години. Това се оказа вдъхновено решение, тъй като в следващите години компанията се наложи като лидер в платовете за ризи.